Finanční plánování
Důležité body finančního plánu
Finanční plánování je jako stavět patrový dům. Musíte důkladně každé patro naprojektovat a postavit tak, aby nakonec celý nespadl. Začněte proto od základů a postupujte nahoru, tak jako při stavbě domu.
1. Zbavte se drahých dluhů
Nejdražší úroky platíme za zbytné věci, které lze bez problémů oželet. A nic se nestane, když si je koupíme třeba o pár měsíců později, až si na ně naspoříme. Jenže hodně lidí se raději klidně na několik let zadluží kvůli širokoúhlé televizi nebo nejnovějšímu typu iPhonu a doplácí je často ještě v situaci, kdy už daný produkt ani nemají. Po celou dobu tedy nevydělávají „na sebe“, ale pouze na pokrytí dluhů, což pravidelně opakují a přijdou tak o stovky tisíc až miliony korun, které by jim při správném hospodaření výrazně zkvalitnily život.
2. Vytvořte si provozní rezervu
Rozbitá žárovka vám kapsu nevyprázdní, ale nefunkční lednice, pračka či auto už může. A hradit tyto výdaje prostřednictvím půjčky je sice pochopitelné, ale bohužel vás také může uvrhnout do dluhové spirály z bodu 1. Proto je vhodné vytvořit si finanční rezervu na provoz domácnosti, která pokryje nenadálé výdaje. Doporučuji ji ponechat například na spořicím účtu, abyste ji měli v případě potřeby okamžitě k dispozici.
3. Dobře a levně pojistěte rodinu a majetek
Nikdy nevíte, co život přinese. Ale můžete na to být připraveni a zabezpečit se pro případ nečekané události, jako je úraz, nemoc, dlouhodobý výpadek příjmů, přírodní katastrofa nebo v nejhorším případě situace, kdy nebudete moct vůbec vydělávat a zůstanete odkázaní pouze na stát a sociální dávky, čímž se mohou důležité životní cíle kompletně zbortit jako domeček z karet. Správně a vhodně nastavené pojištění poskytne vaší pomyslné „budově“ tak pevné a silné základy, že odolá všemu, co ji kdy potká. A nikdy se nezbortí.
4. Vyřešte si vlastní bydlení
Bydlet ve svém dneska není jen tak. Musíte k tomu totiž splnit řadu podmínek, například mít k dispozici ideálně 20 % z pořizovací ceny nemovitosti a dostatečně vysoký plat. Proto je vhodné mít všechno finančně naplánované tak, že to klapne a po splacení závazku budete mít výrazně nižší výdaje v porovnání s lidmi, kteří bydlí v nájmu.
5. Pravidelně investujte do výnosných strategií
Nespoléhejte, že se o vás ve stáří postará stát, a raději si zajistěte komfortní podzim života sami. Dlouhodobými investicemi budete zhodnocovat své úspory a připravíte si dostatečnou rezervu na období, kdy už nebudete ekonomicky aktivní.
6. Nedržte volné prostředky na běžných účtech a termínovaných vkladech
Na běžném, ale i spořicím účtu jsou peníze sice v bezpečí, ale každým dnem vlivem inflace ztrácejí na hodnotě. A to je velká škoda, nemyslíte? Proto doporučuji nechávat si tam pouze provozní náklady „pro strýčka příhodu“, jako to dělávaly už naše babičky, byť místo účtu používaly polštář nebo hrníček. Zbytek úspor investujte do nemovitostí, akcií nebo podílových fondů, aby svoji hodnotu naopak průběžně zvyšovaly a vy nepřicházeli o těžce vydělané peníze. A nechudli.
7. Optimalizujte drahé produkty
Špatně nastavené pojistné produkty jsou, i když se to na první pohled nezdá, opravdu drahé. Nejprve to nepoznáte, ale až se něco stane, tak okamžitě zjistíte, jak draze za ně ještě zaplatíte, protože nepokryly to, co měly. Ujistěte se proto, že všechny produkty dávají smysl. Například uzavření pojistky na invaliditu či smrt s krytím v řádech statisíců je zcela nedostatečné.
S kvalitním finančním plánem si tedy zajistíte klidný spánek a spokojený život. Důvod je prostý – dosáhnete na vlastní bydlení, budete průběžně budovat majetek a navyšovat jeho hodnotu, získáte jistotu komfortního důchodu a zabezpečíte se proti nečekaným událostem, které mohou být ekonomicky likvidační. Čím dříve začnete, tím lépe. A já vám rád pomohu.
Moje služby
Jak vám mohu pomoci, pokud…
1. Plánujete první bydlení
Chcete se osamostatnit a toužíte bydlet ve svém? Zdědili jste byt, který potřebuje rekonstrukci? Anebo máte od rodičů pozemek a chcete postavit dům?
2. Máte rodinu nebo plánujete její založení
Je vám aktuální byt malý a potřebujete do většího, nebo do domu?
Končí vám fixační období a nevíte co dál?
Rozvádíte se a řešíte trable se společnou hypotékou?
3. Jste podnikatel nebo investor
Jste OSVČ a banka vám kvůli proměnlivým výdělkům odmítá poskytnout hypotéku?
Přemýšlíte, jak co nejvýhodněji naložit s penězi z vlastní firmy?
Hledáte vhodné investiční nemovitosti?
Reference
Kateřina Menoušková – administrativní pracovnice
Ing. arch Matěj Smička – podnikatel, https://www.puun.cz/
Pavel Boček – IT specialista
Martin Roubal – vedoucí pracovník v Hard Rock Cafe Amsterdam
Kontaktní formulář
Pojďme probrat, jak co nejvýhodněji naložíte se svými financemi.
Zavolejte mi na 775 524 459 nebo napište přes kontaktní formulář. Brzy se vám ozvu.
Telefon
Monitorovaná linka pro investiční služby
731 537 674
Provoz linky: po–pá 9.00–16.30
Sídlo
Křenová 69
602 00 Brno